http://spgolina.pl

24 kwietnia 2017 22:29 | Aktualności

WYSTAWA „PLAN FILMOWY”

12 kwietnia br. uczniowie klas IV-VI ze szkół podstawowych w Gościejewicach i Golinie Wielkiej wraz z opiekunami wybrali się na plan filmowy zorganizowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. To właśnie tam realizowane były zdjęcia do polskiego dramatu wojennego „Karbala”, którego edukacyjną wystawę filmową odwiedzili uczniowie naszej szkoły.

Celem wycieczki było nie tylko oprowadzenie dzieci po hali zdjęciowej, ale również zaznajomienie ich z poszczególnymi etapami powstawania scenografii oraz z pracą specjalistów filmowych na planie. Uczniowie mieli okazję zwiedzić garderobę i pracownię charakteryzacji, w której mogli zaobserwować, jak pracuje zawodowy charakteryzator. Ponadto uczniowie poznali podstawowe pojęcia filmowe, takie jak „klaps” czy „patynowanie” oraz dowiedzieli się, w jaki sposób stworzyć Irak na warszawskim Żeraniu i w rzetelny sposób przedstawić opartą na faktach historię z 2004 roku.


Po obejrzeniu wystawy nadszedł czas na spróbowanie swoich sił w roli charakteryzatorów. Pod okiem pani prowadzącej oraz p. Aleksandry Dudziak, p. Lidii Ratajczyk i p. Beaty Demut dzieci charakteryzowały siebie nawzajem, tworząc np. rany postrzałowe lub rany cięte przy pomocy plasteliny i farbek. Trzeba przyznać, że praktycznie wszyscy świetnie odnaleźli się w roli charakteryzatorów i „wyczarowali” fantazyjne rany.


Aby uwieńczyć ten ponury, deszczowy, ale jednocześnie nadzwyczajny dzień, dzieci spotkały się ze znaną youtuberką, Angeliką Grabowską, która odpowiedziała im na nurtujące ich pytania dotyczące pracy youtubera. Z pewnością wyjazd ten przybliżył uczniom tajniki tworzenia produkcji filmowych i pozwolił spojrzeć na pracę filmowców z innej perspektywy.