Aktualności

06 kwietnia 2017 13:17 | Aktualności

Wizyta w szkole partnerskiej w Töpchin

W kwietniu 2002 roku Szkoła Podstawowa w Golinie Wielkiej nawiązała współpracę ze szkołą w Toepchin. Polsko-niemiecka przyjaźń trwa już 15 lat, więc tej wiosny, aby uczcić tę okrągłą rocznicę, grupa uczniów z klas IV-VI odwiedziła swoich partnerów.

Przygotowania do wyjazdu trwały od dłuższego czasu. Uczniowie zdobywali wiedzę dotyczącą sąsiedniego kraju, przygotowywali prezentacje, chłonęli ciekawostki, a zwieńczenie zmagań stanowił quiz z wiedzy o Brandenburgii. W analogicznym konkursie wzięli udział uczniowie z Toepchin.

Osiemnaścioro uczniów oraz nauczyciele wyruszyli z wizytą w czwartek, 30 marca. Po przyjeździe otrzymali poczęstunek oraz zaprezentowali program artystyczny. W repertuarze naszej szkoły pojawiła się inscenizacja w języku niemieckim pt. „Aschenputtel”, czyli „Kopciuszek” – przygotowana przez uczniów pod okiem germanistki, p. Izabeli Pieprzyk. Następnie pokazał się chór szkolny „Bel canto” pod batutą dyrygentki p. Lidii Ratajczyk. Nie zabrakło także występów tanecznych. Klasa VI wykonała dwa samodzielnie przygotowane układy. Po mile spędzonym czasie w szkole nadeszło popołudnie w towarzystwie niemieckich przyjaciół. Dzieci z Polski tradycyjnie nocowały w domach swoich niemieckich kolegów.

Piątkowy dzień rozpoczął się dość wcześnie, odbyła się bowiem wówczas wycieczka do Poczdamu. Pierwszym punktem trasy była dawna stajnia królewska (Kutschstall), gdzie mieści się dziś ciekawy Dom Historii Brandenburskiej. Pojawiła się też okazja, aby chwilę pospacerować po zabytkowym śródmieściu i zobaczyć m.in. Kościół św. Mikołaja (St. Nikolaikirche). Obiad w iście królewskim klimacie składał się ze sprowadzonych przez Fryderyka II Wielkiego ziemniaków oraz sera, czyli popularnej u nas gziki. Ówczesny władca Prus wydał nawet specjalny dekret, w którym zobowiązał chłopców do sadzenia  ziemniaków, aby uchronić państwo przed klęską głodową. Po posiłku uczestnicy udali się do kompleksu parkowo-pałacowego Sanssouci, gdzie zwiedzili przepiękny rokokowy Nowy Pałac. Kolejne popołudnie dzieci spędziły na grach i zabawach w międzynarodowym gronie koleżeńskim, zawiązując nowe przyjaźnie.

W sobotę, 1 kwietnia, po gorących pożegnaniach z gronem pedagogicznym i uczniami partnerskiej szkoły przyszedł czas na powrót. Był to bardzo udany i owocny wyjazd, a brandenburscy przyjaciele obiecali swoją rewizytę kolejnej wiosny. Do tego czasu uczniowie będą podtrzymywać znajomości korespondencyjne.

 


Rozstrzygnięcie quizu z wiedzy o Brandenburgii 

i rozdanie prezentów od partnerów


 

 

 

Przeczytano: 1451 razy. Wydrukuj|Do góry